Често задавани въпроси (FAQ) за катодно електрофорезно боядисване (KTL)

Изделия, изработени от следните метали и метални сплави подлежат на KTL боядисване:

  • алуминиеви сплави
  • цветни метали
  • стомана, чугун
  • магнезиеви сплави
  • титан
  • цинкови отливки

KTL идва от немски език и е съкращение за Katodische TauchLackierung, което преведено на български е катодно електрофорезно боядисване.

Детайлно описание на полагане на KTL покритие ще откриете тук >>>

Стандартно KTL покритието се изпълнява с дебелини на слоя от 15 до 35 микрона. Може да се нанесе и като дебел слой от 35 до 60 микрона.

KTL покритието се характеризира с много добра устойчивост на корозия, дори в кухини и по остри ръбове. Изделия с трикатийонно фосфатиране и KTL покритие от 20 микрона (+/- 5 µm) издържат минимум 720 часа до появяване на червена ръжда при цикличен тест в солена мъгла.

Използването на пасивации при предварителната обработка затваря отворените пори в цинковото фосфатиране, значително повишава корозионната защита на алуминиевите субстрати и предлага оптимален грунд за KTL покритието.

По-висока защитата от корозия може да се постигне при комбиниране на KTL с други покрития (дуплекс системи), например с цинков или цинково-никелов слой като основа и KTL като горен слой. Тези системи предлагат максимална защита от корозия (устойчивост над 1000 часа при изпитването в солена мъгла съгласно DIN EN ISO 9227), като в същото време имат добра термична и механична устойчивост. Чрез хомогенната си черна повърхност KTL покритието предлага и оптически предимства.

Изделията се окачват на подвески с форма на паралелепипед и робот-манипулатори потапят и преместват подвеските от вана във вана. Размерите на подвеските са Д: 1800 мм, Ш: 650 мм, В: 1050 мм. Максималното тегло на натоварена подвеска е 500 кг.

Да. С помощта на специализирани предпазни материали резби, отвори, полета от повърхността и други могат да бъдат предпазени от нанасяне на KTL покритие.

Преди покритието с KTL са необходими различни етапи на почистване, активиране и цинково фосфатиране и, в зависимост от субстрата, пасивация.

KTL покритието има добра термична устойчивост. В зависимост от вида на топлинното въздействие, издържа за кратко време на температури до 260 ° C. След това смолата се разрушава. При продължително въздействие покритието издържа до 150° C без загуба на корозоустойчивост.

В съответствие с изискванията на автомобилната индустрия, при нас KTL покритието се изпълнява само в черен цвят RAL 9005. Върху KTL покритието може да се нанесе прахова боя в желан цвят.

Да, категорично. В много от приложенията си KTL покритието играе ролята на защита от корозия и финишно покритие и не е необходимо последващо третиране. При изключително високи изисквания за устойчивост на корозия (1000h – 1500h цикличен тест в солена мъгла) или при нужда от цвят различен от черния, предлагаме прахово-полимерно боядисване върху катафорезното покритие (дуплекс система). Това е приложимо и за детайли, които са изложени на пряка слънчева светлина. KTL покритието с времето избледнява от ултравиолетовите лъчи, без обаче да намалява антикорозионните си свойства.

Тъй като покритието се нанася чрез потапяне, съществува риск в кухините да се задържи въздух и така да останат места, непокрити от боя.

При изваждане на детайлите, на места може да се задържи течност и да доведе до нежелано натрупване на боя. Следователно трябва да се избягват затворени конструкции и да се залагат технологични отвори за вентилация или за изтичане на боята. Освен това трябва да се предвиждат подходящи точки за окачване и електрически контакт, за да може компонентите да се закрепят към подвеската надеждно и безопасно.

Да, може. KTL покритието създава хомогенна, привлекателна черна повърхност и благодарение на пасивацията при предварителната обработка осигурява значително по-висока защита от корозия. При изделия, съдържащи и стоманени компоненти, които също са покрити чрез катафореза няма визуална разлика в материалите.

При алуминиевите детайли пасивацията премахва неравномерния оксиден слой на повърхността на алуминия и създава равномерен конверсионен слой, който формира добра основа за KTL покритие и в същото време повишава защитата от корозия.

До определена степен KTL покритието може да бъде формовано. Най-често при сглобяване на изделия, когато е необходимо запресоване или забертоване.

Нанесеното KTL покритие достига твърдост на молив 4H+ и осигурява висока устойчивост на износване.

Не. Възможно е обаче да се създадат електропроводими зони без боя, чрез използване на специални методи, като последваща лазерна обработка или с помощта на предпазни маскировъчни материали.

KTL покритието се нанася само на подвеска.

Категорично да. Всички химикали в процеса са водоразтворими, а боите не съдържат олово и цинк.